Jak zorganizować wyprawę w góry? Na co zwrócić uwagę? Jak dobrać plecak i rękawiczki na zimę, jakiego rodzaju będą najlepsze?

plecaki taktyczne
Gdy mamy w planach zimowe wyprawy w góry to musimy pomyśleć o wielu elementach. Chodzenie po górach o tej porze to coś całkowicie innego niż w porze letniej, gdy jest gorąco i poza burzą właściwie nie ma jakichś specjalnych zagrożeń. Zima to co innego, bo musimy uważać na różnorodne zjawiska atmosferyczne, które mogą sprawiać problemy. W obecnym artykule skoncentrujemy się na 2 elementach, jakie są konieczne, jeśli planujemy wypad w góry. Jednym z takich elementów jest plecak, drugim rękawiczki zimowe.

Wybór plecaków jest bardzo różny, z pewnością bardzo dużo zależy od tego, na jak długo w góry się wybieramy. Jeżeli chodzi o wyprawy jednodniowe to najkorzystniej wybrać plecak, który jest lekki. Na taką niezbyt długą wyprawę, bez wspinania, musi starczyć plecak w okolicach 15-20 litrów. Jeśli mowa o wspinaniu to korzystniejszy będzie plecak wz 93 większych rozmiarów, w okolicach 25-35 litrów, jaki możemy pozostawić pod ścianą, jesteśmy w stanie się również w nim wspinać. Plecak na parodniowe chodzenie po górach powinien być już trochę inny. Musi posiadać pojemność 35-50 litrów, lecz 10-15 litrów to już musi być komin, który jesteśmy w stanie skompresować. W zestawie dobrze jak znajduje się wygodna odpinana klapa. Waga tego typu plecaka musi mieć mniej niż 1,5 kilograma.
rękawiczki zimowe
Autor: fenek young
Źródło: http://www.flickr.com
W plecaku, jaki będziemy używać powinno być miejsce, ażeby zaczepić czekany i raki. Na survivalowe wyjście na pewno najlepsze są plecaki taktyczne – . Dosyć łatwo go zakupić w fachowym sklepie, którym są Militaria. Można to zrobić stacjonarnie, ale wygodniej jest online. Innym elementem, o jakim powiedzieliśmy we wstępie, a który jest konieczny w górach w zimę, są rękawiczki zimowe. Takie rękawiczki oczywiście jesteśmy w stanie dopasować do zimowej kurtki lub innych dodatków, takich jak czapka, ale najważniejsze, by były wybrane dopasowane pod kątem funkcjonalnym. Nie powinniśmy sugerować się chwilową modą, bo to do niczego nie prowadzi. Rękawiczki zimowe mogą być obszyte futerkiem, jednocześnie mogą być wyposażone w różnego rodzaju ozdoby. Najistotniejsze jednakże zadanie jest takie, by gwarantowały ciepło, ale również ochronę przed zimnem i śniegiem.

Jak nasze dłonie dość łatwo i szybko marzną, to najkorzystniej wybrać rękawice, jakie są dodatkowo ocieplone od wewnątrz delikatnym materiałem. Muszą gwarantować najbardziej optymalną ochronę przed porywistym wiatrem, który powoduje, że odczuwana przez nas temperatura jest na pewno niższa niż wskazują na to termometry. Rękawiczki powinny być koniecznie dopasowane, jednakże nie mogą powodować ucisku, gdyż będzie przeszkadzać to w pełnej swobodzie ruchu dłoni i każdego palca z osobna. Podobnie jak plecaki, podobnie rękawiczki zimowe najlepiej zakupić w profesjonalnym sklepie, takim sklepem są Militaria (zobacz co znalazłem). Dzięki temu posiadamy gwarancję, że zakupiony przez nas produkt będzie najlepszej jakości.
Posted on: Marzec 6, 2021, by : admin