Do kogo trafia odzież wrzucana poprzez nas do kontenerów?

Soczewki
Czy naprawdę do potrzebujących ludzi z problemami materialnymi? Niestety, niezupełnie. Odrębnie od tego, lub kontenerem rozporządza PCK, lub Eco Textil, wrzucona odzież nie ląduje wprost w rękach „osób najbardziej potrzebujących”.
Dlaczego? Cóż, odzież używana wrzucana do pojemników niekoniecznie nadaje się do noszenia.

Takowe ubraniowe odpadów bywają recyklingowane w specjalnych zakładach i przerabiane na czyściwo przemysłowe albo produkty do uszczelniania. Reszta, jaką bywa w miarę dobrym mocy, idzie na sprzedaż do lumpeksów
Ktoś się bogaci na naszej dobroczynności?
dortex.pl
Autor: Joao Sabino
Cóż, sprawa to nie taka łatwa. Zarządzanie kontenerami sporo kosztuje: pojemniki trzeba opróżniać, ubrania przetransportować, następnie posegregować, wysłać dalej i zapłacić pensje ludziom, jacy pracują przy recyklingu. Ktoś musi na to zarobić. A pieniądze uzyskane ze sprzedaży ubrań w second handach idą na cele dobroczynne (Właściciel pomaga osobom z niepełnosprawnością, a PCK – to jest wiadome). Tak bądź odmiennie wspieramy czyli osoby potrzebujące.
Jeśli wrzucimy ubrania do kosza – wyjdzie na to samo?
Zdecydowanie nie. Zarówno, są osoby, jacy ze śmietników wybierają spraw dla siebie, ale ani to godny sposób podarowania komuś ciuchy, ani pewność, że trafią w potrzebujące ręce. Własne śmietniki będą wszak często zamykane. W rezultacie całe hałdy starych ubrań lądują na wysypisku, gdzie rozkładając się, wydzielają groźne dla gleby, wód gruntowych i ekosystemu substancje. Toteż usilnie namawiam, by dawać swoim ubraniom drugie funkcjonowanie, przerabiając na pewne nowe rzeczy. A jak nie ma alternatywy – wrzucajmy je do kontenerów na tekstylia, pozostaje z takiego bardziej pożytku.

Czy są uszkodzenia, które dyskwalifikują ciuchy tak, że nie nadają się do kontenera?
Oczywiście poszarpany sweter bądź wyplamiona używana odzież (http://www.dortex.pl/) nie trafi na sprzedaż. Znakomicie jednakże nadadzą się do recyklingu. Oprócz ubrań do kontenetów powinniśmy także wrzucić starą pościel, zasłony, pluszowe zabawki, czy niepotrzebne buty.

To jest jeden z kilku sposobów na wyrzucenie zużytych oraz nieużywanych tekstyliów. Zdecydowanie lepszy niż podpalenie ich za domem! Dobrze więc jest od czasu do czasu sprawdzić. czy w domowej szafie nie mamy jakieś niepotrzebne ubrania, jakie moglibyśmy wrzucić do pojemnika
Posted on: Sierpień 18, 2017, by : admin